wtorek, 5 listopada 2013

Jeszcze nadwaga czy już otyłość?

Zachowanie prawidłowej masy ciała w każdym wieku jest ważne. Tym ważniejsze im więcej lat na karku. Najprostszym i najpopularniejszym wskaźnikiem określającym czy waga mieści się w normie czy nie jest BMI (Body Mass Index). Wyliczamy go dzieląc masę ciała przez wzrost wyrażony w metrach, podniesiony do kwadratu.

Przykład: dla osoby o wadze 58 kg i wzroście 170 cm liczymy go następująco - 58 dzielimy przez 1.7 podniesione do kwadratu. Wynik 20.06 - BMI w normie.

Norma BMI zawiera się w przedziale 18.5 do 24.9. Poniżej jest niedowaga i wychudzenie, powyżej nadwaga i otyłość. Wskaźnik ma oczywiście swoje ograniczenia. Nie stosuje się go w przypadku osób o rozbudowanej muskulaturze bowiem wynik nie odzwierciedla stanu faktycznego.

Dlaczego zwracam uwagę na BMI? Wskaźnik ten może pomóc w określeniu czy masa ciała jest prawidłowa czy też trzeba zwrócić baczniejszą uwagę na to co kładziemy na talerzu. Wskaźnik daje dość szerokie widełki bowiem dla osoby o wspomnianym wzroście wskaźnik przyjmuje prawidłowe wartości w granicach od 54 do 72 kg. Różnica wynosi 18 kg. Mniej więcej 3 rozmiary. Warto o tym pamiętać obliczając wskaźnik i przypomnieć sobie jaki rozmiar byłby satysfakcjonujący.

Koniecznie trzeba pamiętać o jednej jeszcze rzeczy. Organizm kobiety po czterdziestce wytwarza coraz mniej estrogenów funkcję producenta tego hormonu przejmuje tłuszcz. Jednak im więcej tłuszczu i tym samym produkowanego przez niego i gromadzonego estrogenu tym większe ryzyko raka piersi i macicy. Przy nadwadze zwiększa się nawet o 25%!
Tak więc w tym okresie życia, gdy kalorie przyswajamy nawet z powietrza trzeba bardzo pilnować nie tylko co, ale i w jakich ilościach spożywamy i polubić ruch.

1 komentarz: