niedziela, 12 października 2014

Weź pigułkę... weź pigułkę...

Kto się odchudzał ten wie jakie to trudne. Im więcej lat na karku tym trudniejsze gdyż metabolizm spowalnia, a i organizm z wiekiem mniej energii potrzebuje bowiem zmienia się proporcja procesów twórczych do degradacyjnych. Organizm już nie rośnie, nie rozwija się więc nie potrzebuje tyle energii ile potrzebował wcześniej.

Kobieta odchudza się lub myśli o odchudzaniu całe życie. Wiedzą o tym producenci środków na odchudzanie promując specjalne wersje tabletek dla 40-latek i kobiet w okresie menopauzy. Nie wątpię, że klientela na takie środki znajdzie się zawsze. Polacy bowiem kochają tabletki i spożywają je w dużych ilościach. Jednak czy tabletki na odchudzanie odchudzają klientki czy jedynie ich portmonetki?

Śmiem twierdzić, że w pierwszej kolejności odchudzają portmonetki. Środki na odchudzanie zawierające kofeinę, l-karnitynę lub inne substancje zgodnie z instrukcją nie odchudzają a jedynie wspomagają odchudzanie. Tymczasem zażywamy je w przekonaniu, że nas odchudzą niezależnie od tego ile wchłoniemy kalorii w postaci tłuszczu i węglowodanów. Warto uświadomić sobie, że tabletki na odchudzanie nie odchudzają o ile nie zmienimy nawyków żywieniowych.

Jeśli chcemy odchudzić się w pierwszej kolejności musimy określić ile energii potrzebujemy, a następnie dostarczyć ją w odpowiednio zbilansowanym pożywieniu. Dopiero właściwe proporcje makroskładników jak białko, węglowodany i tłuszcz oraz mikroskładników w połączeniu ze wspomagaczami odchudzania mogą zapewnić zgrabną sylwetkę, piękną skórę, włosy i paznokcie.

Ile potrzebujesz energii aby żyć? Najprościej można to obliczyć mnożąc masę ciała w kg przez 1 kalorię na godzinę czyli dla osoby o wadze 60 kg będzie to 60 kg x 1 kcal x 24 h = 1440 kcal. Tyle energii w przybliżeniu zużywa organizm w procesach fizjologicznych. Całkowita przemiana materii uwzględnia jeszcze aktywność fizyczną czyli to ile energii zużywamy na wykonywane w ciągu dnia czynności jak praca, sprzątanie, prasowanie, czy ćwiczenia. Dla osób średnio aktywnych mnożymy podstawową przemianę materii  1440 kcal przez określony współczynnik 1.4 i otrzymujemy ilość energii jaką organizm potrzebuje aby utrzymać wagę na obecnym poziomie. W tym przykładzie to 2016 kcal.

Według badań to właśnie ilość dostarczanych kalorii ma wpływ na wagę. Jeśli spożywamy więcej niż potrzebujemy tyjemy jeśli mniej chudniemy. Każdy z tych procesów jest rozłożony w czasie to znaczy, że nie schudniemy ani nie przytyjemy gdy jednorazowo spożyjemy więcej kalorii tylko gdy stale w dłuższym czasie dostarczymy ich organizmowi zbyt dużo lub za mało. Przy czym warto zauważyć iż tyjemy niepostrzeżenie, a nadmiar kilogramów musimy zrzucić świadomie i w pełnym przekonaniu, że tego chcemy.

Tak więc aby osoba o wadze 60 kg i średniej aktywności fizycznej schudła powinna dostarczyć organizmowi mniej niż 2016 kcal dziennie. Zrzucenie jednego kilograma wymaga pozbawienia organizmu 7000 kcal. W tym kontekście oczywistym jest więc, że zredukowanie masy tłuszczowej jest procesem, w którym obok tego ile ważne jest także to, z jakiego źródła pozyskujemy kalorie.

A jeśli chodzi o tabletki.. to pewnie pomogą zrzucić wagę, lecz tylko w połączeniu z właściwą, zbilansowaną dietą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz